GO UP
Image Alt

Austraaliasse

Nipid, mis aitavad suurlinnas tööle. Kiiresti!

KUIDAS OTSIDA AUSTRAALIAS TÖÖD LINNAS

Austraalia on kõrge elustandardiga riik. Iga päev, mille sa sinna jõudes ilma tööta veedad, kaevub sinu eelarvesse üha suurem auk. Üldjuhul lähevad backpacker‘id Austraaliasse suhteliselt madala eelarvega ning raha on kiire kuluma. Järgnevas postituses anname mõningaid vihjeid, kuidas otsida Austraalias tööd linnas võimalikult kiiresti ja efektiivselt.

Esmased toimingud

Enne linnas töö otsimist peavad sul olema tehtud järgmised asjad:

Vastavalt tööle võib vaja minna ka erinevaid lubasid nagu alkoholi-, hasartmängu-, ehitusluba jne, kuid neid saab teha ka pärast töö leidmist. Kui peamised asjad on olemas nagu telefon, kohalik aadress, tax file number, siis saad need lisada resümeele ja oled töö otsimiseks valmis!

 

Töö leidmine ei ole õnneasi, vaid korraliku ettevalmistuse ja aktiivse otsimise tulemus!

Kui inimesed räägivad teile, et töö leidmine välismaal on pelgalt õnneasi, siis juba üle 2000 eestlase, lätlase ja leeduka on StudentTouri Ameerika Work & Travel programmis tõestanud vastupidist. Samuti on need, kes varem osalenud Work & Travel USA programmis ja siirdunud Austraaliasse, olnud üliedukad. Järgnevalt selgitame, mis on taganud nende edu töö leidmisel.

Töö Austraalias

Töö Austraalias

Kohapeal töö otsimise puhul on olulised kaks peamist asja:
  • luua suhteid
  • olla aktiivne

Töö otsimiseks on kaks võimalust: läbi interneti otsimine ning suhtlemine ettevõtete/äridega ehk neisse kohapeale minemine. Neist teine on tunduvalt efektiivsem, kuna palkamine on tihti emotsionaalne otsus ning paljud mänedžerid lihtsalt ei viitsi CV-sid lapates inimesi intervjuule kutsuda, vaid eelistavad pigem n-ö uksest sisse tulnud kandidaate, kellele nad vastastikuse meeldivuse ja sobivuse korral kohe ka tööd pakuvad.

Samas ei tähenda see, et internetis ei peaks kandideerima, kuid päeval ettevõtteid külastades suurendad oma võimalusi tunduvalt! Näiteks Darlington Harbouris Hard Rock Cafes töötades saadeti juhatajale töökuulutuse peale üle 400 avalduse, kuid ikkagi palkas ta lõpuks töötajad nende hulgast, kes tulid ise kohapeale ettevõttest tööd otsima.

 

Töö Austraalias

Töö Austraalias

Internetist töö otsimine

Austraalias on põhilised tööotsimisveebilehed GumtreeSEEK ja MyCareer. Internetist töö otsimisel on ennekõike oluline kirjutada vastavalt tööle hea  kaaskiri/sooviavaldus (cover letterja saata koos sellega hästi koostatud ja korrektne CV (resümee). Hea kaaskiri tõstab sind esile ning resümee on managerile aluseks, et sind intervjuule kutsuda.

Helista

Austraallased on kehvad e-kirjadele vastajad ning alati on võimalus, et sinu kiri läheb sadade kandideerijate seas kaduma või jääb märkamata.  Seetõttu tasub alati pärast kirja saatmist umbes kaks või kolm päeva hiljem helistada ja uurida, kas nad on kirja kätte saanud ning veelkord näidata üles huvi töö vastu. Veel parem on aga ise kohale minna ning üritada otse ettevõtte mänedžeri jutule saada ja sama asja uurida, sellega tekib ka võimalus ennast enne teisi kanditaate näidata ja tutvustada ning luua isiklik kontakt.

Video

Tänapäeva internetiajastul pole parimat võimalust, kui anda endast ülevaade video teel! Tee endast tutvustav video ning lae see üles YouTube´i või Vimeosse ja saada link koos resümee ja kaaskirjaga ettevõtte mänedžerile. Kui sul päris filmimeeskonda võtta pole, siis piisab ka telefoniga tehtud videost. Vaata ainult, et taustal palju müra ei oleks.

Tööle kandideerimine

Tööle kandideerimine

 

Ettevõtetesse sisseastumine ehk kõige efektiivsem viis tööd leida

Töö leidmine on ennekõike statistika – mida rohkem kohti läbi käid, seda suurem tõenäosus on tööd leida. StudentTouri USA programmis osalevad tudengid käivad üldiselt päevas vähemalt 25–30 kohas tööd otsimas. See tähendab nädalas juba 150 kohta ning tõenäosus saada eitavat vastust 150 kohas on väike, sa vajad  tööle saamiseks vaid ühte jaatavat vastust.

 

Küsi alati juhatajat ehk manager´i

Alati, kui sa astud kuhugi sisse, küsi tõsise häälega mänedžeri,  tavatöötajatega ei ole mõtet tööotsimisest rääkida, kuna suure tõenäosesega antakse sulle selle peale avaldus, mis pärast täitmist kusagile laua alla koos teistega hunnikusse visatakse. Kõige kindlam on oma resümee otse mänedžeri kätte anda, sest lisaks otsekontaktile tekib võimalus ennast tutvustada ja jätta endast hea mulje. Kui avaldadki  talle esmakohtumisel muljet, võib juhtuda, et intervjuu toimub kohe  ja võid avastada ennast juba samal või järgmisel päeval tööl käimas.

Töö Austraalias

Töö Austraalias

 

Mida ettevõtetes kohapeal otsimisel järgida?

  1. Pööra tähelepanu riietusele, see olgu korrektne ja viisakas  – kui tööd otsimas käid on tähtis jätta endast hea esmamulje. Igasugused ketid-needid jne ei pruugi kõigile tööandjatele sobida, välja arvatud Hard Rock Cafes 🙂
  2. Käi palju ringi ja suhtle – paljud on töö saanud läbi kohaliku elaniku soovituse.
    Astu ettevõtetesse sisse – sisseastumine on väga oluline. Kõige kindlamalt jääd tööst ilma, kui istud kodus, vaatad televiisorit või lööd internetis aega surnuks. Ettevõtete külastamine võib alguses hirmutav tunduda, kuid sellega harjub pärast paari esimest korda ära.
  3. Igasse kohta, kuhu sa tööle saada proovid, anna endast 100% – ei tohi olla suhtumist, et ma praegu sinna ei viitsi jne, eesmärgiks on üks „jah” sõna!
  4. Alguses ei tohi liiga valiv olla – sa saad palju äraütlevaid vastuseid ja peadki sellega juba alguses arvestama. Soovitav on vastu võtta esimene töö, mida sulle pakutakse. Hiljem on aega endale sobivamat tööd edasi otsida.
  5. Alati tuleb jääda positiivseks! Tööotsimine on õppimine ja õppimine on raske katsumus. Kui me ei teeks midagi, mis meile alguses raske ei tunduks, siis me ei areneks. Lõpuks on ju kõik töö leidnud. Kui otsid tööd, siis võib sul mõnikord tekkida inimesele tüüpiline komme hakata otsima süüdlasi ja vabandusi, miks sa tööd ei leia. Pea meeles, et selline käitumine ei too sinu eesmärki ehk tööle saamist sulle kuidagi lähemale. Seega – ära otsi süüdlasi ja vabandusi, otsi AINULT lahendust – ehk tööd.

 

Töö Austraalias

Töö Austraalias

  1. Helista alati ise tagasi, kuigi mänedžer on lubanud sulle helistada. Või mine uuesti kohale. Ära jää koju ootama, millal ta helistab!
  2. Isegi, kui sulle tundub, et sul läks vestlusel hästi ja oled kindel, et sinna tööle saad, siis ära lõpeta otsimist enne, kui oled päriselt tööle saanud. Kes teab – äkki leiad midagi paremat või selgub viimasel hetkel, et ikkagi ei saa sinna, kuhu lootsid.
  3. Anna igal katsel endast 100%. Ära lahku kohe, kui mänedžer on sulle eitavalt vastanud. Proovi saada kasvõi poole kohaga või katseajaga tööle. Tee natuke eeltööd enne, kui lähed kandideerima ja mõtle, mida antud koha mänedzer võiks kõige rohkem töötaja juures hinnata
  4. Kui mänedžeriga vestled, proovi jätta talle lahe ja asjalik mulje – vaata mänedžerile silma, naerata, ole huvitatud nende ärist ja elust, küsimustele vasta lühidalt.
  5. Kui mänedžer palub sul täita avalduse, siis küsi, kas võiksid sinna hoopis oma CV jätta. Sel juhul hoiad sa väga palju aega kokku, kuna avalduste (application) täitmine võtab tihti tunde.
  6. Kui oled tööle saanud, siis võitle oma töötundide eest. Võib juhtuda, et kuna oled uus, siis ei anta sulle alguses väga palju töötunde. Aga kui näitad end heast küljest, saad ka tihemini graafikusse.
Töö Austraalias

Töö Austraalias

 

Sales talk ehk milliseid lauseid mänedžeriga rääkides kasutada

  • “Hi, my name is Tõnu. And you must be Thomas? I spoke to your friend Michael and he told me to contact you.“

Kui sa mänedžeri nime ei tea, siis jäta see kindlasti meelde, kui ta ennast tutvustab, ja kasuta seda vestluses temaga.

  • „Nice to meet you Thomas, I am in Melbourne for the summer and I will be working here with the Working Holiday program. I am Estonian actually.
  • Do you know anything about Estonia?

Millele tähelepanu pöörata – vaata silma, suru tugevalt kätt, naerata. Räägi oma lugu selgelt ja aeglaselt. Tavaliselt, kui inimesed närvi lähevad, siis nad hakkavad kiirustama – üritavad ruttu asja kaelast ära saada. Ära sina hakka – räägi rahulikult oma lugu ära. Mida selgemalt mänedžer su aktsendist aru saab, seda parem.

 

Palju häid ideid töö otsimiseks leiad ka meie Working Holiday Käsiraamatust.

 

Leave a Reply