GO UP
Image Alt

Austraaliasse

KUIDAS OTSIDA AUSTRAALIAS TÖÖD LINNAS

Austraalia on kallis riik ning iga päev, mis sa sinna jõudes tööta veedad, tekitab sinu eelarvesse auku. Üldjuhul lähevad backer‘id Austraaliasse suhteliselt madala eelarvega ning raha on kiire kuluma. Järgnevas postituses üritame anda mõningaid vihjeid, kuidas otsida Austraalias tööd linnas võimalikult kiirelt ja efektiivselt.

Esmased toimingud

Enne linnas töö otsimist peavad sul olema tehtud järgmised asjad:

Vastavalt tööle võib vaja minna ka erinevaid lubasid nagu alkoholi-, hasartmängu-, ehitusluba jne, kuid neid saab teha ka pärast töö leidmist. Kui peamised asjad on olemas nagu telefon, kohalik aadress, tax file number, siis saad need lisada resümeele ja oled valmis tööd otsim.

Soodsaim Austraalia kindlustus

Töö leidmine ei ole õnneasi, vaid  aktiivse tegevuse ja ettevalmistuse tulemus

Kui inimesed räägivad teile, et töö leidmine on pelgalt õnneasi,  siis juba üle 1000 eestlase, lätlase ja leeduka on StudentTouri Ameerika Work & Travel programmis tõestanud vastupidist. Samuti on need, kes varem osalenud Work & Travel USA programmis ja siirdunud Austraaliasse, olnud üliedukad. Järgnevalt selgitame, mis on taganud nende edu töö leidmisel.

Jaan Paaslepp Vapiano restoranis Surfers Paradisis

Jaan Paaslepp Vapiano restoranis Surfers Paradisis

Kohapeal töö otsimise puhul on olulised kaks peamist asja:

 • luua suhteid
 • otsida aktiivselt tööd

Töö otsimiseks on kaks võimalust: läbi interneti otsimine ja suhtlemine ettevõtete/äridega ja neisse kohapeale minemine. Neist teine on tunduvalt efektiivsem, kuna palkamine on tihti emotsionaalne otsus ning paljud mänedžerid lihtsalt ei viitsi CV-sid lapates inimesi intervjuule kutsuda, vaid eelistavad pigem n-ö uksest sisse tulnud inimesi, kellele nad vastastikuse meeldivuse ja sobivuse korral tööd pakuvad.

Samas ei tähenda see, et internetis ei peaks kandideerima, kuid päeval ettevõtteid külastades suurendad oma võimalusi tunduvalt. Näiteks Darlington Harbouris Hard Rock Cafes töötades saadeti juhatajale töökuulutuse peale üle 400 avalduse, kuid ikkagi palkas ta lõpuks töötajad nende hulgast, kes tulid ise kohapeale ettevõttest tööd otsima.

Internetist töö otsimine

Austraalias on põhilised tööotsimisveebilehed GumtreeSEEK ja MyCareer. Internetist töö otsimisel on ennekõike oluline kirjutada vastavalt tööle hea  kaaskiri/sooviavaldus (cover letterja saata koos sellega hästi koostatud ja korrektne CV (resümee). Hea kaaskiri tõstab sind esile ning resümee on managerile aluseks, et sind intervjuule kutsuda.

Helista

Kuna austraallased on kehvad e-kirjadele vastajad ning alati on võimalus, et sinu kiri läheb sadade kandideerijate seas kaduma või jääb märkamata, siis tasub alati pärast kirja saatmist umbes kaks või kolm päeva hiljem helistada ja uurida, kas nad on kirja kätte saanud ning veelkord näidata üles huvi töö vastu. Veel parem on aga ise kohale minna ning üritada otse ettevõtte mänedžeri jutule saada ja sama asja uurida, sellega tekib ka võimalus ennast enne teisi kanditaate näidata ja tutvustada ning luua isiklik kontakt.

Video

Tänapäeva internetiajastul pole parimat võimalust, kui anda endast ülevaade video teel! Tee endast tutvustav video ning lae see üles YouTube´i (youtube.com) või Vimeosse (vimeo.com) ja saada link koos resümee ja kaaskirjaga ettevõtte mänedžerile.

Ettevõtetesse külastamine ehk kõige efektiivsem viis tööd leida

Töö leidmine on ennekõike statistika – mida rohkem kohti läbi käid, seda suurem tõenäosus on tööd leida. StudentTouri USA programmis osalevad tudengid käivad üldiselt päevas vähemalt 25–30 kohas tööd otsimas. See tähendab nädalas juba 150 kohta ning tõenäosus saada eitavat vastust 150 kohas on väike, sa vajad  tööle saamiseks vaid ühte jaatavat vastust.

Restaurant

Küsi alati juhatajat ehk manager´i

Alati, kui sa astud kuhugi sisse, küsi tõsise häälega mänedžeri,  tavatöötajatega ei ole mõtet tööotsimisest rääkida, kuna suure tõenäosesega antakse sulle selle peale avaldus, mis pärast täitmist kusagile laua alla koos teistega hunnikusse visatakse. Kõige kindlam on oma resümee otse mänedžeri kätte anda, sest lisaks otsekontaktile tekib võimalus ennast tutvustada ja jätta endast hea mulje. Kui avaldadki  talle esmakohtumisel muljet, võib juhtuda, et intervjuu toimub kohe  ja võid avastada ennast juba samal või järgmisel päeval tööl käimas.

Mida ettevõtetes kohapeal otsimisel järgida?

 1. Pööra tähelepanu riietusele, see olgu korrektne ja viisakas  – kui tööd otsimas käid on tähtis jätta endast hea esmamulje. Igasugused ketid-needid jne ei pruugi kõigile tööandjatele sobida, väljaarvatud Hard Rock Cafes 🙂
 2. Käi palju ringi ja suhtle – paljud on töö saanud läbi kohaliku elaniku soovituse.
  Astu ettevõtetesse sisse – sisseastumine on väga oluline. Kõige kindlamalt jääd tööst ilma, kui istud kodus, vaatad televiisorit või lööd internetis aega surnuks. Ettevõtete külastamine võib alguses hirmutav tunduda, kuid sellega harjub pärast paari esimest korda ära.
 3. Igasse kohta, kuhu sa tööle saada proovid, anna endast 100% – ei tohi olla suhtumist, et ma praegu sinna ei viitsi jne, eesmärgiks on üks „jah” sõna!Soodsaim Austraalia kindlustus
 4. Alguses ei tohi valiv olla – sa saad palju äraütlevaid vastuseid ja peadki sellega juba alguses arvestama. Soovitav on vastu võtta esimene töö, mida sulle pakutakse. Hiljem on aega endale sobivamat tööd edasi otsida.
 5. Alati tuleb jääda positiivseks! Tööotsimine on õppimine ja õppimine on raske katsumus. Kui me ei teeks midagi, mis meile alguses raske ei tunduks, siis me ei areneks. Lõpuks on ju kõik töö leidnud. Kui otsid tööd, siis võib sul mõnikord tekkida inimesele tüüpiline komme hakata otsima süüdlasi ja vabandusi, miks sa tööd ei leia. Pea meeles, et selline käitumine ei too sinu eesmärki ehk tööle saamist sulle kuidagi lähemale. Seega – ära otsi süüdlasi ja vabandusi, otsi AINULT lahendust – ehk tööd.
 6. Helista alati ise tagasi, kuigi mänedžer on lubanud sulle helistada. Või mine uuesti kohale. Ära jää koju ootama, millal ta helistab!
 7. Isegi, kui sulle tundub, et sul läks vestlusel hästi ja oled kindel, et sinna tööle saad, siis ära lõpeta otsimist enne, kui oled päriselt tööle saanud. Kes teab – äkki leiad midagi paremat või selgub viimasel hetkel, et ikkagi ei saa sinna, kuhu lootsid.
 8. Anna igal katsel endast 100%. Ära lahku kohe, kui mänedžer on sulle eitavalt vastanud. Proovi saada kasvõi poole kohaga või katseajaga tööle. Tee natuke eeltööd enne, kui lähed kandideerima ja mõtle, mida antud koha mänedzer võiks kõige rohkem töötaja juures hinnata
 9. Kui mänedžeriga vestled, proovi jätta talle lahe ja asjalik mulje – vaata mänedžerile silma, naerata, ole huvitatud nende ärist ja elust, küsimustele vasta lühidalt.
 10. Kui mänedžer palub sul täita avalduse, siis küsi, kas võiksid sinna hoopis oma CV jätta. Sel juhul hoiad sa väga palju aega kokku, kuna avalduste (application) täitmine võtab tihti tunde.
 11. Kui oled tööle saanud, siis võitle oma töötundide eest. Võib juhtuda, et kuna oled uus, siis ei anta sulle alguses väga palju töötunde. Aga kui näitad end heast küljest, saad ka tihemini graafikusse.

Barstaff

Sales talk ehk milliseid lauseid mänedžeriga rääkides kasutada

 • “Hi, my name is Tõnu. And you must be Thomas? I spoke to your friend Michael and he told me to contact you.“

Kui sa mänedžeri nime ei tea, siis jäta see kindlasti meelde, kui ta ennast tutvustab, ja kasuta seda vestluses temaga.

 • „Nice to meet you Thomas, I am in Melbourne for the summer and I will be working here with the Working Holiday program. I am Estonian actually.
 • Do you know anything about Estonia?

Millele tähelepanu pöörata – vaata silma, suru tugevalt kätt, naerata. Räägi oma lugu selgelt ja aeglaselt. Tavaliselt, kui inimesed närvi lähevad, siis nad hakkavad kiirustama – üritavad ruttu asja kaelast ära saada. Ära sina hakka – räägi rahulikult oma lugu ära. Mida selgemalt mänedžer su aktsendist aru saab, seda parem.

Sissejuhatus, kui sa mänedžeri nime ei tea

“ Hi I’am Tõnu and I’m from a place called Estonia. Have you ever heard about it? I am here with Woring Holiday program and really enjoying everything Australia has to offer.

Küsi tööd

 • “So I hope you have any openings, because I really like this place and I’m positive I would really fit in here. I really like this place! I’ve been working at restaurant in Estonia myself and I loved it.”

Siis oleks hea aeg oma pildiga CV mänedžerile ette lükata. Räägi kiiresti üle, mida sa teinud oled nendes töökohtades, mis CV-s kirjas on.

 • I’ve been waiting tables all my youth, just to make it through the college.

Mänedžer arvatavasti üritab sulle anda Application Formi (avalduse), mille täitmine võib võtta üsna kaua. Proovi küsida, kas ta oleks nõus sellega, et jätad talle oma CV koos avaldusega või siis ainult CV avalduse asemel.

 • “Is it Okay if I give you my CV instead, I have all the necessary information here already.”

Kui mänedžer ütleb, et tal on slow season (madalhooaeg) või et ei ole vabu kohti, siis proovi läheneda nii, et saaksid kasvõi päeva või kaks nädalagraafikusse. Töötundide pärast tuleb Austraalias ise võidelda.

 • “Yeah, I know the season is low right now, but maybe you could fit me into the schedule for a day or two. Or maybe I can be on call to cover if someone is calling in sick, ‘cause I really like this place and I would really like to work here.”

Soodsaim Austraalia kindlustus

Kui mänedžer arvab, et sa pole päris õige kandidaat nende firmasse, siis oleks hea öelda, et proovime seda näiteks 2 nädalat. Ja kui tõesti ma pole päris see, keda otsite, siis pole probleemi, leian midagi uut.

 • “Yeah, I see your concern, but I tell you what. Can we do it this way that we will try that for a week or two and then, if I am not the person you are looking for, then no problem, I’ll find something else. But if you like me, we will work something out. Cause I would really like to try myself out here.”

Kui ikka ei võta vedu, siis küsi hoopis infot teiste ettevõtete kohta, kes võiksid uusi töötajaid palgata, tavaliselt selline info liigub  mänedžeride ja ettevõtete vahel. Küsi kindlasti võimalusel ka nende mänedžerde nimesid, siis on hea n-ö “sisse lennata” ning küsida otse kas Michael, Roger vms on kohal.

 • “No problem Thomas, I will just leave my CV and if you ever need any help, give me a call. I am always open for something during the summer. But before I go, can you tell me where I should try to apply. Maybe you know any other managers or great places that might be hiring.”
 • “Oh, you think that Starbucks might hire people. Do you know anyone there? Is she a manager? Maybe you can give me her number and I will try to give her a call.”

Milline peaks olema suhtumine töö otsimisel?

 • Ära võta ennast tõsiselt, võta oma eesmärke tõsiselt!
 • Ära sea sihte kindlale töökohale!
 • SUHTUMINE otsustab sinu EDU
 • Ära ainult mõtle, vaid tegutse ning ületa raskused!

Kuidas olla viisakalt järjekindel?

 • Peaaegu iga inimese esimene reaktsioon on: “EI!”
 • Inimene hakkab sind tõeliselt kuulama alles kolmandal korral või siis, kui sa talle  kohe meeldid

Töö leitud ‐ kuidas seal hästi hakkama saada?

 • Võta rohkesti tunde, ole nõus asendama
 • Tihti lastakse midagi valesti teha ja alles siis õpetatakse, ära võta seda hinge! (that’s Australia)
 • Suhtle palju mänedžeridega, saa nendega hästi läbi
 • Uuri välja, millisel ajal on võimalik rohkem teenida
 • Käi täiega tööl, mida rohkem teed, seda rohkem jõuad

Say Yes

Leave a Reply

Close